SCAN SCAPLB28COM Brass Combination Padlock
★★★★★ 4.6 62 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by themedia.zone
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Scan Combination Padlock has a solid brass body with a 4-pin brass tumbler mechanism. It has a hardened and plated steel shackle which is locked by rotating the dials. The 4-digit combination can be simply changed at any time with one of 10,000 different combination codes. To change number, turn the shackle 180 degrees and push into padlock body. Rotate the dials to the desired new number. [pw]_[Padlock Width]: 28mm [sh]_[Shackle Height]: 25.4mm [sd]_[Shackle Dia]: 5mm
  • 4 wheel combination
  • 10,000 combinations
  • Solid brass body
  • Plated and hardened shackle
  • Self-locking action
Color Brass
Shape Rectangular
Lock Type Combination Lock
Brand Name Scan
Style Name Polished Brass Rectangular
Item Weight 135 Grams
Finish Types Polished
Manufacturer Scan
Model Number SCAPLB28COM
Material Type Brass
Item Type Name Brass Combination Padlock
Controller Type Dial
Item Dimensions 1.18 x 4.72 x 1.97 inches
Additional Features Passcode Unlock
Included Components Brass Combination Padlock
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
62 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (52)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)